×
WEB MAIL TELEFON REHBERİ ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ AÇILAN DERSLER UZAKTAN EĞİTİM KAMPÜSTE YAŞAM KÜTÜPHANE PORTALI ULAŞIM

 

1. İşe kendinizle başlayın. Kendinizi iyi tanıyın hayattaki önceliklerinize karar verin.

Kendinize ve hayatınıza objektif bakın. Kariyerinizde gitmek istediğiniz yöne ilerliyor musunuz? Hayatınız yolunda gidiyor mu? Kişisel ve kariyer gelişiminize devam ediyor musunuz? Sevdiğiniz işi yapıyor musunuz?

2. Öz kaynağınızı iş ortamında değerlendirin.

Güçlü olduğunuz yanlar ve değerleriniz neler? İş yeteneklerinizi, uzmanlık alanınızı, ilişkilerinizi, çevrenizi, imajınızı ve başarılarınızı gözden geçirin.

3. Kariyeriniz ve yaşamınıza dair bir plan yapın.

Hayattan beklentileriniz konusunda yeterince kesin ve açık mısınız? Uzun vadede hayalleriniz neler? Hayat içindeki değerleriniz neler? Önümüzdeki 5-10 yıl içinde neler yapmak istiyorsunuz? Tüm hayatınıza dayalı bir “kariyer planı” geliştirin, yaşam/kariyer, finans, sağlık, ruhsal gelişim, boş zamanları değerlendirme, ilişkiler, ev hayatı, kişisel ve profesyonel gelişim konularını gözden geçirin.

4. Her şeyin düzenli gitmesi için çalışın.

Duygusal ve fiziksel tüm alanlarda bir temizliğe girişin. Geçmişte öğrendiğiniz hatalardan ders alarak bugünü yaşayın. İhtiyacınız olmayan ya da sevmediğiniz şeyleri hayatınızdan çıkarın. Hayatınızın her alanında mümkün olan her şeyi sadeleştirin.

5. Saygı duyduğunuz ve hayranı olduğunuz insanların hayatlarını kendinize örnek alın.

Özel yaşamında ve kariyerinde başarılı insanlardan öğrenecek çok şeyiniz olabilir. Bağlantı kurabileceğiniz örnek alacağınız kişiler bulun. Örnek alacağınız kişilerin kariyerlerindeki başarıları size ilham verecektir. Ancak her hikaye kendine özgüdür ve özgündür. Siz başarınızla kendi hikayenizin yaratıcısı olun.

6. Yeni seçeneklere ve fırsatlara açık olun.

Yeni olasılıklara her zaman açık olun. Yeni bilgi, kaynak ve deneyimlerden yararlanın.

Kariyeriniz ve hayatınızla ilgili ne yapmak istediğiniz konusunda eminseniz, harekete geçebilirsiniz. Tüm seçeneklerinizi gözden geçirin, çevre edinin, yeni insanlarla tanışın, yeni kaynaklar araştırın.

7. Tanıdıklarınızla irtibata geçin ve yeni insanlarla tanışarak çevrenizi genişletin.

İlgi alanlarınıza ve kendinizi geliştirmek istediğiniz alanlara odaklanın ve bu alanlardaki insanlara ulaşmak için çaba sarf edin. Yeni insanlar tanıyın, her insandan öğrenilebilecek bir şeyler olduğunu unutmayın.

8. Meraklı, girişken ve değişime açık olun.

Merakın ve değişimin her devresinde yeni bir şey yaşarsınız ve kendinizi geliştirirsiniz. İç dünyanızda yeni şeyler keşfedeceksiniz, farklı açılardan bakmayı öğreneceksiniz. Hayata farklı açılardan baktıkça, hedeflerinizi büyüteceksiniz, ilerleme yaşayacaksınız.

9. Kariyer hedefinizden vazgeçmeyin.

Öncelikle içinizdeki enerjiyi açığa çıkarmaya karar verin! Bunun için kendi kendinize söz vermelisiniz. Hedefinizin gerçekleşmesi ve hedefi on ikiden vurabilmeniz için önce kendiniz, kendinize inanmalısınız. Elinizden geldiğince olumlu; yani pozitif olmaya çalışın.