×
WEB MAIL TELEFON REHBERİ ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ AÇILAN DERSLER UZAKTAN EĞİTİM KAMPÜSTE YAŞAM KÜTÜPHANE PORTALI ULAŞIM

Engelli Öğrenci Birimi, Kültürel ve Sosyal İşler Şube Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyet gösterir. 2009 yılında kurulan birim, 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Döneminden itibaren Yükseköğretim Kurumunun ilgili Yönetmeliğinin 11. Maddesi gereğince Rektör Yardımcısı başkanlığında, Kültürel ve Sosyal İşler Şube Müdürlüğüne bağlı olarak yeniden yapılandırılmıştır.

Engelli öğrencilerin yaşamını kolaylaştırmak için çalışmalar yapan Engelli Öğrenci Birimi, YÖK Engelli Öğrenci Komisyonu ile iletişim halinde çalışmalar yürütür. Akademik Yılın başında tüm engelli öğrenciler ve aileleriyle birebir görüşmeler gerçekleştirir; öğrencilerin engel durumu ve ihtiyaçları konusunda bilgi alır. Engelli Öğrenci Birimi, karşılaştıkları güçlükleri ve Üniversitemizden taleplerini Genel Sekreterlik Makamına sunduğu engelli öğrencilere yardımcı olmayı amaçlar. Üniversitemizde öğrenim gören engelli öğrencilerin idari, fiziksel, barınma ihtiyaçları ile sosyal ve akademik alanlarla ilgili ihtiyaçlarını tespit etmek, bu ihtiyaçların karşılanması için izlenecek yolu belirleyerek gerekli çalışmaları planlamak, uygulamak, geliştirmek ve yapılan çalışmaların sonuçlarını değerlendirmek birimin temel amacıdır. Bu amaç doğrultusunda düzenlenen farkındalık etkinlikleri ve engelsiz kampüs çalışmaları ile engelli öğrencilerin, sayı ve engel düzeyleri de dikkate alınarak akademik, fiziksel, sosyal ve psikolojik yaşamlarını engelsiz öğrenciler düzeyinde sürdürmeleri sağlanır.

Kültürel ve Sosyal İşler Şube Müdürlüğüne bağlı olan Engelsiz Çankaya Öğrenci Topluluğu da engelli öğrencilerin eğitim hayatlarını kolaylaştırmak için kurduğu engelsiz.cankaya.edu.tr internet sitesinin yanı sıra, hayata geçirdiği sesli kütüphane ve mavi kapak toplama kampanyası gibi sosyal sorumluluk projelerini sürdürmektedir.