×
WEB MAIL TELEFON REHBERİ ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ AÇILAN DERSLER UZAKTAN EĞİTİM KAMPÜSTE YAŞAM KÜTÜPHANE ULAŞIM
×

Kariyerinizi Planlarken İşinize Yarayacak Öneriler

  1. İşe kendinizle başlayın. Kendinizi iyi tanıyın hayattaki önceliklerinize karar verin.

Kendinize ve hayatınıza objektif bakın. Kariyerinizde gitmek istediğiniz yöne ilerliyor musunuz? Hayatınız yolunda gidiyor mu? Kişisel ve kariyer gelişiminize devam ediyor musunuz? Sevdiğiniz işi yapıyor musunuz?

  1. Öz kaynağınızı iş ortamında değerlendirin.

Güçlü olduğunuz yanlar ve değerleriniz neler? İş yeteneklerinizi, uzmanlık alanınızı, ilişkilerinizi, çevrenizi, imajınızı ve başarılarınızı gözden geçirin.

  1. Kariyeriniz ve yaşamınıza dair bir plan yapın.

Hayattan beklentileriniz konusunda yeterince kesin ve açık mısınız? Uzun vadede hayalleriniz neler? Hayat içindeki değerleriniz neler? Önümüzdeki 5-10 yıl içinde neler yapmak istiyorsunuz? Tüm hayatınıza dayalı bir “kariyer planı” geliştirin, yaşam/kariyer, finans, sağlık, ruhsal gelişim, boş zamanları değerlendirme, ilişkiler, ev hayatı, kişisel ve profesyonel gelişim konularını gözden geçirin.

  1. Her şeyin düzenli gitmesi için çalışın.

Duygusal ve fiziksel tüm alanlarda bir temizliğe girişin. Geçmişte öğrendiğiniz hatalardan ders alarak bugünü yaşayın. İhtiyacınız olmayan ya da sevmediğiniz şeyleri hayatınızdan çıkarın. Hayatınızın her alanında mümkün olan her şeyi sadeleştirin.

  1. Saygı duyduğunuz ve hayranı olduğunuz insanların hayatlarını kendinize örnek alın.

Özel yaşamında ve kariyerinde başarılı insanlardan öğrenecek çok şeyiniz olabilir. Bağlantı kurabileceğiniz örnek alacağınız kişiler bulun. Örnek alacağınız kişilerin kariyerlerindeki başarıları size ilham verecektir. Ancak her hikaye kendine özgüdür ve özgündür. Siz başarınızla kendi hikayenizin yaratıcısı olun.

  1. Yeni seçeneklere ve fırsatlara açık olun.

Yeni olasılıklara her zaman açık olun. Yeni bilgi, kaynak ve deneyimlerden yararlanın.

Kariyeriniz ve hayatınızla ilgili ne yapmak istediğiniz konusunda eminseniz, harekete geçebilirsiniz. Tüm seçeneklerinizi gözden geçirin, çevre edinin, yeni insanlarla tanışın, yeni kaynaklar araştırın.

  1. Tanıdıklarınızla irtibata geçin ve yeni insanlarla tanışarak çevrenizi genişletin.

İlgi alanlarınıza ve kendinizi geliştirmek istediğiniz alanlara odaklanın ve bu alanlardaki insanlara ulaşmak için çaba sarf edin. Yeni insanlar tanıyın, her insandan öğrenilebilecek bir şeyler olduğunu unutmayın.

  1. Meraklı, girişken ve değişime açık olun.

Merakın ve değişimin her devresinde yeni bir şey yaşarsınız ve kendinizi geliştirirsiniz. İç dünyanızda yeni şeyler keşfedeceksiniz, farklı açılardan bakmayı öğreneceksiniz. Hayata farklı açılardan baktıkça, hedeflerinizi büyüteceksiniz, ilerleme yaşayacaksınız.

  1. Kariyer hedefinizden vazgeçmeyin.

Öncelikle içinizdeki enerjiyi açığa çıkarmaya karar verin! Bunun için kendi kendinize söz vermelisiniz. Hedefinizin gerçekleşmesi ve hedefi on ikiden vurabilmeniz için önce kendiniz, kendinize inanmalısınız. Elinizden geldiğince olumlu; yani pozitif olmaya çalışın.

 

Microsoft’un CEO’sundan Parlak Kariyer Önerileri

“İşte Burada Bir Cümle İçinde”

 

Microsoft Şirketinden Satya Nadella’nın büyük bir hayranıyım. Sadece üç yıl önce Genel Müdür olarak göreve gelmesine rağmen, teknoloji şirketini alakalı hale getirmek adına etkili liderlik ve parlak iş hamleleri kombinasyonu kullanmayı başardı.

Business Insider İnternet Sitesi ile yakın tarihli bir röportajda Nadella, Stanford psikoloğu Carol Dweck’in en çok satan kitabı Mindset’i, Microsoft’da kurmaya çalıştığı kültür için ilham kaynağı olarak değerlendirdi.

İşte Satya:

“Ben bu kitabı iş ya da çalışma kültürü bağlamında okumak için değil, çocuklarımın eğitimi bağlamında okurken, yazar çocukların okuldaki basit metaforu ile ilgili bilgiler veriyordu, bunlardan bir tanesi  “hepsini biliyorum”, diğeri ise “her şeyi öğrenin” idi.  çocuklar doğdukları andan itibaren öğrenme ile  hayata adapte olduklarından daha yetenekli olabilmek için “her şeyi öğrenmek” “hepsini bilmekten” her zaman daha iyidir.

“İş dünyasına geri dönmek: Eğer bu düşünce okulda öğrencilere uygulanabiliyorsa, bence benim gibi CEO’lar ve Microsoft gibi tüm organizasyonlar için de geçerlidir”

Bu parlak stratejiyi bir cümleyle özetleyebiliriz:

“Herşeyi bilen değil; herşeyi öğrenen olun”

Neden bu harika bir tavsiye.

Dışarıda kendi kendini ilan eden uzmanlar, yetkililer ve gurular oldukça mevcut. Ancak kendi kendini ilan eden ve kimse tarafından tavsiye edilmeyen kitaplar sadece yararsız değil, aynı zamanda tehlikeli.

Meslektaşım Mandy Antoniacci önceki yazılarında bunu şöyle açıkladı: “Bana göre, herhangi bir alanda kendinize” uzman “olarak atıfta bulunmak, tam potansiyelinize ulaştığınız konumu varsayar, kariyerinizde heyecanlı bir doruğa ulaştığınızdan ve belirli bir konudaki bilginiz için susuzluğunuzun azaldığından emin olunur .”

Başka bir deyişle, uzmanlar kendilerini “hepsini biliyor” olarak değerlendiriyorlar.

Fakat kendinizi bir uzman olarak düşünmek yerine, eğer kendinizi bir öğrenci olarak düşünüyorsanız?

Şimdi odaklanmayı değiştirdiniz. Kendinizi sınırlamak veya başkaları tarafından nasıl göründüğünüzle aşırı derecede ilgilenmek yerine, birincil endişeniz kendinizi geliştirmekse; hatalarınız artık “başarısızlık” değil aksine, gelişiminizdeki/ilerlemenizdeki fırsatlardır.

Ve bu sizin tüm çalışma ve yaşam hayatınıza ilişkin yaklaşımınızı etkiler.

Örneğin, Nadella’nın bu zihniyetin Microsoft’a nasıl uyguladığını göz önünde bulundurun:

“Bazı insanlar hızlı deney yapabilir, ancak daha da önemlisi ona” hipotez testi “diyoruz. ‘Bir fikrim var’ demek yerine eğer ‘yeni bir hipoteze sahibim’, birlikte deneyelim ve geçerliliğini kontrol edelim dersek diğer hipotezlere geçebilmek daha kolay ve çabuk olur.

“Hipotez” işe yaramazsa, başarısızlığı iddia etmede bir zarar yoktur, bana göre, yeni şeyler yapma yollarını bulma, başarısızlığı ve başarılı olanı çerçevelemek için yeni yollar bulma yeteneği edindirir, nasıl başarılır? Başarı – bir gerçek peşinde yapılan bir dizi başarısızlık ve bir dizi hipotez testidir.

Nadella, vaaz ettiğini (yaydığını) kesinlikle uygular. (Örneğin, onun gönderdiği herkes tarafından “büyük başarısızlık” olarak adlandırılan olağandışı epostayı inceleyin.) Lider herkes için bir örnek teşkil eder.

İster bir CEO, ister bir çalışan, ister bir ebeveyn, isterse bir çocuk olun yukarıdakilerin hepsini deneyin, hatta hemen bugün deneyin:

Hipotezi test edin. Çalışırsa, nasıl daha iyi hale getireceğinizi hesaplayın. Olmazsa, bir sonraki fikre geçin.

Ama ne olursa olsun şunu unutmayın:

Herşeyi bilen olmayın. Herşeyi öğrenen olun.

(Don’t be a know-it-all. Be a learn-it-all.)